Om Fyens Glasværk hyacintglas
Fyens Glasværk blev grundlagt i Odense i 1873 og var en af Danmarks kendte glasproducenter. Glasværket fremstillede gennem årene et bredt udvalg af brugsglas og dekorativt glas i forskellige former, farver og mønstre.
Blandt de dekorative glasprodukter finder man de klassiske hyacintglas, som er skabt til drivning af hyacinter og andre blomsterløg. Med deres karakteristiske timeglasform er de både praktiske og dekorative og passer smukt ind i den danske boligindretning.
Hyacintglassene findes i forskellige farver og udtryk, fra klare og lyse nuancer til dybere farver som blå og lilla. De kan bruges til blomsterløg eller stå alene som dekorative glasobjekter.
Fyens Glasværks glas er i dag værdsat af samlere og entusiaster med interesse for dansk glashistorie og klassisk glasdesign.













